IZGRADNJA KAPACITETA LOKALNIH INSPEKCIJSKIH SLUŽBI
Poštovane učesnice i učesnici,
Dobrodošli na SKGO e-platformu i e-obuku „Izgradnja kapaciteta lokalnih inspekcijskih službi“, koja je namenjena neograničenom broju prijavljenih predstavnika gradova i opština Srbije koji obavljaju poslove inspekcijskog nadzora. Ovu aktivnost SKGO organizuje u okviru projekta „Izgradnja kapaciteta lokalnih inspekcijskih službi i novoizabranih odbornika putem e-obuke“, koji finansijski podržava Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju - OEBS.
Početak ove osmonedeljne e-obuke je planiran za ponedeljak, 11. april 2016. godine.
Obuka će ponuditi ključna znanja i informacije o novom Zakonu o inspekcijskom nadzoru, kojim se detaljno uređuje sadržina, vrste, oblici i postupak inspekcijskog nadzora, ovlašćenja i obaveze učesnika u inspekcijskom nadzoru, kao i druga pitanja od značaja za inspekcijski nadzor. Маterijal za e-obuku, dodatno unapređen primerima iz prakse sa lokala, rađen je na osnovu „Vodiča za primenu Zakona o inspekcijskom nadzoru“, koji je razvijen u okviru USAID „Projekta za bolje uslove poslovanja“.
Zakon se shodno primenjuje u postupku inspekcijskog nadzora koji u poslovima iz svoje izvorne nadležnosti vrše organi autonomnih pokrajina i organi jedinica lokalne samouprave, kao i kada organi državne uprave, organi autonomne pokrajine i organi jedinica lokalne samouprave i drugi subjekti sa javnim ovlašćenjima vrše različite oblike kontrole i nadzora koji su utvrđeni posebnim zakonom. Zakon o inspekcijskom nadzoru, koji stupa na snagu 30. aprila 2016. godine, predviđa brojne novine koje značajno menjaju dosadašnje shvatanje uloge inspekcije, u prvom redu uvođenjem novih instituta kao što su analiza i procena rizika, praćenje stanja, upravljanje rizikom, usklađivanje i koordinacija inspekcijskog nadzora, čime se težište stavlja na preventivno delovanje inspekcije u cilju podsticanja privrednog razvoja.
Inspekcijski nadzor će uz brojne primere iz različitih oblasti biti objašnjeni kroz 10 lekcija:
- „Pojam i cilj inspekcijskog nadzora, primena Zakona o inspekcijskom nadzoru i odnos prema drugim zakonima“,
- „Vrste i oblici inspekcijskog nadzora, usklaðivanje i koordinacija“,
- „Praæenje stanja, procena rizika i planiranje“,
- „Preventivno delovanje i kontrolne liste“,
- „Vršenje inspekcijskog nadzora“,
- „Zapisnik o inspekcijskom nadzoru, rešenje, okonèanje postupka bez rešenja, žalba, upravni spor i izvršenje rešenja“,
- „Službena lica ovlašæena za vršenje inspekcijskog nadzora“,
- „Postupak prema neregistrovanim subjektima, uviðaj u stambenom prostoru i privremeno oduzimanje predmeta“,
- „Mere upravljene prema nadziranom subjektu“, i
- „Evidencija, izveštavanje i nadzor upravne inspekcije“.
Nakon ovih 10 opštih tema, poslednji deo e-obuke sastoji se od specijalizovanih lekcija za usko-stručne oblasti.
Svaka lekcija se sastoji iz nastavnog materijala (teksta) i testa. Svaki test se sastoji od 10 pitanja sa ponuđenim odgovorima. Test možete raditi samo jedan put i to u vremenski ograničenom periodu od 15 minuta.
U okviru svake lekcije nalazе se forumi - oni u okviru kojih možete postavljati pitanja stručnjacima i saradnicima SKGO, kao i oni gde međusobno možete diskutovati o temi, problemima i najboljim praksama u vašim lokalnim samoupravama. Osim učenja i razmene stručnih mišljenja, imaćete mogućnost i da se neformalno družite i komunicirate koristeći aplikaciju “Kafić”.
Vaša osoba za kontakt za bilo kakva organizaciona pitanja je koordinator projekta Igor Pucarević, a što se tehničkih pitanja tiče, za vas je tu Srećko Jovančević.
Želimo Vam uspešan i zanimljiv rad!